Tehotenstvo a pôrod

Úvodná stránka/Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo v staroveku

Túžba potvrdiť tehotenstvo je stará ako ľudstvo samo. Už starovekí Egypťania určovali tehotenstvo, dokonca i pohlavie budúceho dieťaťa pomocou moču. Ten naliali na pšenicu a jačmeň a keď vyklíčila pšenica, znamenalo to, že sa narodí dievčatko, keď jačmeň, tešili sa na chlapca. Ak zrná nevyklíčili, tehotenstvo sa nepotvrdilo.

Na vzrušujúcom výlete do histórie tehotenských testov je zaujímavé i to, že keď vedci v roku 1963 starovekú metódu preverovali, jej spoľahlivosť bola prekvapivo vysoká, približne na 70% výsledky súhlasili. Moč žien, ktoré tehotné neboli, rovnako ako moč mužov, nemal na zrná žiaden klíčivý účinok.

História moderných tehotenských testov sa začala v roku 1927, keď bola po prvýkrát laboratórne dokázaná prítomnosť hCG v moči tehotných žien.

Dnes je vďaka modernej technológii možné zistiť tehotenstvo ešte pred vynechaním menštruácie, presnejšie už 7. až 10. deň po oplodnení. Stále však platí: skôr než začnete nakupovať výbavičku, prekonzultujte výsledok s lekárom.

Vyšetrenia v tehotenstve

Medzi pravidelné povinné patrí vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a hnisu, ktorý môže znamenať infekciu, meranie tlaku a hmotnosti. Nepríjemné môže byť gynekologické vyšetrenie na určenie pevnosti krčka maternice, jeho dĺžky a polohy. Od 16. až 20. T – týždňa vám budú merať vzdialenosť od lonovej kosti po vrchol maternice, čím sa sleduje rast bábätka. Sledovať sa budú i opuchy.

Medzi 6. a 8. T absolvujete jednorazovo krvné testy na určenie krvnej skupiny a Rh faktora, krvného obrazu a zistenie hladín minerálov a cukru. Podrobíte sa vyšetreniam na prítomnosť niektorých chorôb a vírusov, vyšetreniu prsníkov, zoberú vám stery z krčka maternice, absolvujete kultivačné vyšetrenie z pošvy, ako aj interné vyšetrenie a EKG. Kontrole neujde ani váš chrup.

V 16. T absolvujete krvný test, ktorý zistí výšku hladiny alfafetoproteínov – AFP, z ktorej sa dá zistiť možné poškodenie plodu. V 28. T na vás čaká orálny glukózo-tolerančný test na odhalenie skrytej cukrovky alebo porúch glukózovej tolerancie.

V 30. T sa podrobíte opakovanému odberu krvi na zistenie prípadnej anémie a v 36. T na vyhľadanie niektorých zákerných ochorení, napr. AIDS.

Ako nepovinné sa medzi 6. a 8. T odporúča vyšetrenie moču na zistenie možnej infekcie, ktorá by mohla ohroziť tehotenstvo. V 12. T zvážte ultrazvukové vyšetrenie nuchálnej translucencie, ktoré pomôže odhaliť prípadné vývojové poruchy plodu.

V 20. T sa môžete podrobiť krvným testom na trombocyty – krvné doštičky fibrinogén a faktory zrážanlivosti krvi. V 36. T môžete požiadať o kultiváciu z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B a ster z krčka na zistenie prítomnosti chlamýdií,       v 38. T si môžete nechať urobiť CTG – kardiotokografický záznam, ktorý sleduje srdcovú činnosť plodu a činnosť maternice (či nenastávajú kontrakcie). Napokon, v 40. T môže ultrazvuk potvrdiť, že bábätko je pred pôrodom v poriadku, rovnako ako prietok krvi pupočníkom, stav placenty a jej funkcie. Rizikové pacientky postupujú podľa pokynov svojho gynekológa a niektoré ďalšie vyšetrenia absolvujú povinne.

Pri všetkých vyšetreniach je potrebný váš informovaný súhlas, čo znamená, že presne viete, čo sa bude diať a aké riziká sú s daným vyšetrením spojené.

Zabrániť predčasnému pôrodu

O predčasnom pôrode hovoríme pred dokončeným 38. týždňom gravidity, u viacplodovej gravidity pred 37. týždňom. Najčastejšou príčinou je zápal, obvykle plodových obalov, ktorý zapríčiní predčasný odtok plodovej vody. Môže to však byť i nedostatočnosť krčka maternice, poruchy vývoja maternice či jej myómy, viacplodová gravidita a iné. Dôležité je vedieť, že predčasnému pôrodu je možné medikamentózne zabrániť. Na začiatku musí byť liečba intenzívna, aby sa zabránilo otvoreniu pôrodných ciest a predčasnému odtoku plodovej vody. Po utlmení kontrakcií lekár pátra po príčine, ktorá kontrakcie vyvolala a lieči ju. Po odvrátení rizika môže rodička v nemocnici zostať, no ak je predčasný pôrod neodvratný, je snaha previezť ju do centra s nedonoseneckou jednotkou intenzívnej starostlivosti. Pre dieťa je, najmä pred 35. týždňom gravidity, výhodnejší transport v maternici (in utero) ako v inkubátore. Za informácie ďakujeme MUDr. Ladislavovi Maršíkovi.

Plánujte vopred

Každý rok rodia milióny matiek. Každý pôrod je teda rutinná operácia i jedinečný zázrak zároveň. Priviesť na svet dieťa, zázrak lásky, nehy a dar života je chvíľa, na ktorú sa oplatí pripraviť. Nech už plánujete pôrod vo vani, v bazéne, v pôrodnici či doma, kľačiačky, ležiačky, s fitloptou či bez nej, na všetko sa dobre pripravte.

Premyslite si, či chcete pôrod prežiť spolu s manželom, či chcete epidurálnu anestézu, na všetko sa v poradni spýtajte, poraďte sa a zvážte, čo vám najviac vyhovuje. Príprava je dôležitá nielen preto, aby ste boli v pohode, ale aj kvôli bolesti. Lekári zistili, že hoci bolesť pri pôrode každá žena prežíva inak, horšia je vždy, keď sa spája so strachom a neistotou.

S menom opatrne

Okrem výbavičky dieťa potrebuje predovšetkým meno. Pri výbere buďte veľmi opatrní. Meno je dar, ktorý dieťaťu dávate na celý život. Ak sa vám práve páči Angelina Jolie či Brad Pitt, neznamená to, že Brad Záhradník je tá správna alternatíva. Študujte a zisťujte si aj významy mien. Kontrolujte individuálne a fiktívne asociácie či prezývky. Vanessa je fajn, horšie bude, ak budú dcérku volať vaňa. Skontrolujte aj monogram.

Balíme do pôrodnice

Materstvo je dobrodružstvo, na ktoré vás nič nepripraví. Čo by však malo byť pripravené, je vaša taška do pôrodnice. Nechcete predsa nechať všetko na poslednú chvíľu alebo sa baliť, keď sa prihlásia prvé kontrakcie. Nezabudnite na nočnú košeľu a podprsenky na dojčenie, župan, ponožky, papuče a šľapky do sprchy, jednorazové spodné nohavičky a osušky.

Nevyhnutnou súčasťou vašej výbavy by mali byť hygienické potreby pre vašu ratolesť. Budete potrebovať plienky, určené práve pre novorodencov s hmotnosťou 2 až 5 kilogramov.

Ako hrdej mame sa vám určite zídu aj prsné tampóny pre dojčiace matky a popôrodné vložky.