Plodnosť

O plodnosti ľudia hovoria z jednoduchého dôvodu už od počiatku sveta. Keby nebolo plodnosti, nebolo by nás, vás, vašich rodičov, vnukov či susedov. Túžby a sny takmer každého človeka sa v istom období spájajú s plodnosťou.

V porovnaní s inými živočíšnymi druhmi má ľudská plodnosť mnohé obmedzenia ako čas, vek alebo počet detí. Pridajte k tomu nedostatok pohybu, nikotín či alkohol, pesticídy, civilizačné faktory, nesprávnu životosprávu, ochorenia či stres a zistíte, že život v súčasnosti kladie plodnosti mnoho nástrah. Väčšina ľudí toho o plodnosti ešte veľa netuší. Jedno je však isté. Plodnosť je dar, ktorý sa musíte učiť chrániť.

Mnoho vecí si s nami môžete otestovať, mnoho môžete sami zlepšiť, niečomu sa vyhnúť, iné naopak vyhľadať. Ak plánujete rodinu, ak sa raz chcete stať otcom či matkou, potom ste v Občianskom združení BOCIAN našli toho správneho sprievodcu.

Ako to funguje


Keď spermia splynie s vajíčkom, vzniká bunka s jedinečným naprogramovaním. Za necelých deväť mesiacov je z nej bábätko. Pre vznik života je dôležité, aby obe zárodočné bunky boli v poriadku a nič im v osudovom stretnutí nebránilo. Dievčatku sa vajíčka tvoria ešte počas tehotenstva matky a v piatom mesiaci ich má približne 7 miliónov. Mnohé z nich zaniknú ešte pred narodením a po puberte ich máte približne 300 000. Dozrieva ich však len okolo 400. Bez zásahu hormonálnej stimulácie, čiže prirodzene každý mesiac jedno. Vo vaječníku dozrievajú folikuly, obaly vyplnené tekutinou. Raz za mesiac jeden z nich rastom predbehne ostatné, praskne a približne 14. deň cyklu sa z neho uvoľnené vajíčko vydáva na cestu medzi fi mbrie, akési chápadlá vajíčkovodu. Na ceste za spermiami mu rytmickými pohybmi pomáhajú cílie, jemnučné vlásky, ktorými je vystlaná dôležitá trubička – vajíčkovod. Osudové stretnutie sa totiž odohráva práve tu. Ak je vajíčkovod nepriechodný, čo môže mať mnoho príčin, plodnosť je výrazne obmedzená. Najväčšiu šancu počať lekári predpokladajú približne do troch dní od ovulácie, čo je ďalší z dôvodov, prečo by ste mali svoje telo sledovať, poznať a rozumieť si s ním. Mimochodom, práve toto je základný krok ako plánovať bábätko. Plodnosť je u každého človeka iná a čo je dôležité, mení sa predovšetkým s vekom. Mimochodom, ľudská plodnosť je jednou z najobmedzenejších z hľadiska veku, počtu detí i možnosti otehotnieť. Najvyššie šance na otehotnenie majú muži i ženy vo veku približne 25 rokov.


Často sa diskutuje o tom, či plodnosť u muža tiež klesá s vekom. Čiastočne áno, dôležitejšie však je, že na rozdiel od ženy, ktorej vajíčka sú vystavené celoživotným vonkajším vplyvom, dokonca i vplyvom života jej matky, spermatogenéza, čiže proces tvorby spermií je kontinuálny cyklus, trvajúci približne 78 dní. Inými slovami spermiogram v januári, navyše po chrípke či užívaní liekov bude iný ako v auguste po príjemne strávenej dovolenke na čistom vzduchu. Kým sa zrelá spermia s približne 6x dlhším bičíkom ako je jej hlavička dostane do vajíčkovodu, musí v semenníku vzniknúť, v nadsemenníku dozrieť a odtiaľ sa dostať do semenovodu. Na vyvrcholenie si s ostatnými počká v semennom mechúriku, kde sa zmieša s tekutinami vylúčenými prostatou a inými žľazami a vytvoria v priemere za lyžičku ejakulátu. Pre presnosť, tieto cca 3 mililitre obsahujú približne 300 miliónov spermií. K vajíčku sa však v ideálnom prípade prepracuje len niekoľko sto šampiónov. Predpokladom zdravého, priamočiareho pohybu vpred, ktorý zabezpečuje bičík, je energia, ktorú v tele, ktoré spája hlavičku s bičíkom, uvoľňujú mitochondrie.

Menštruačný cyklus


Obvykle trvá 28 dní. Uprostred, čiže približne na 14. deň, raz v ľavom, o mesiac zasa v pravom vaječníku dozrie a uvoľní sa jedno vajíčko, pripravené na oplodnenie. Hovoríme tomu ovulácia. Ovulácia je základným predpokladom ženskej plodnosti a pri skúmaní problémov je na prvom mieste. Približne dva dni po ovulácii sú pre oplodnenie vajíčka obvykle kľúčové a preto je dôležité poznať svoje telo a vedieť rozpoznať, či a kedy k ovulácii dochádza. K tejto téme si pozrite i vedľajšiu stranu a stranu 13. O svojom cykle, ktorý môže byť pravidený, ale o niečo dlhší alebo kratší ako 28 dní, sa dozviete veľa vypĺňaním menštruačného kalendára, ktorý nájdete v Pase plodnosti. Spolu so sledovaním bazálnej teploty a pri troche sebapozorovania sa naučíte rozumieť svojmu telu, čo oceníte i počas tehotenstva.

Menštruačný kalendár

Pravidelne vyplnený menštruačný kalendár je po období minimálne 3-6 mesiacov dobrou a jednoduchou metódou, ako získať prehľad o svojom menštruačnom cykle i ovulácii. Základné informácie poskytne i vášmu lekárovi. Na meranie teploty používajte vždy rovnaký teplomer i čas, najlepšie ráno po prebudení.


Intenzitu krvácania vyznačte do stĺpca príslušného dňa zvislou čiarou a číslom. 1 veľmi slabé krvácanie, 2 slabé krvácanie, 3 stredné krvácanie 4 silné krvácanie, 5 veľmi silné krvácanie. Pohlavný styk označte „S“; Bolesť označte písmenom „B“; Výtok označte písmenom „V“.

Kľúčová je ovulácia

Pre plodnosť je kľúčová správne prebiehajúca ovulácia. Bez nej nie je počatie možné. Na začiatku cyklu začne mozog produkovať FSH hormón, stimulujúci folikuly, guľovité útvary s nedozretým vajíčkom, aby produkovali hormón estrogén. Vďaka jeho zvýšenej hladine hrubne výstelka maternice so živinami, dôležitými pre rast oplodneného vajíčka. Podstatný je folikul, ktorý dominuje, zväčšuje sa, a vajíčko v ňom dozrieva. Po prekročení istej hladiny estrogénu sa prudko zvýši hladina LH hormónu, čo je rozhodujúcim podnetom k úplnemu dozretiu a následnému uvoľneniu vajíčka z folikulu, teda k ovulácii. Vajíčko potom putuje vajcovodom, kde môže dôjsť k stretnutiu so spermiami a oplodneniu. V prípade, že telo ženy netvorí zrelé vajíčko alebo ho neuvoľňuje (anovulácia), je možné tento stav po porade s gynekológom upraviť liečbou pomocou medikamentov, ktoré ovuláciu stimulujú produkciou hormónov, ako je napríklad gonadotropín.

Bolestivá menštruácia

Mesiac čo mesiac sa opakujúce bolesti a kŕče v podbrušku, sprevádzané hnačkou, zápchou, bolesťami hlavy, krížov či celková nevoľnosťou, známe pod názvom bolestivá menštruácia (dysmenorea), trápia približne každú piatu ženu.

Kŕče spúšťajú telu vlastné, bolesť sprostredkujúce látky, prostaglandíny. Spôsobujú sťahovanie svalstva maternice pri vypudzovaní jej sliznice v podobe menštruačnej krvi. Čím viac ich v tele ženy je, o to silnejšie a častejšie – najmä v prvých dňoch menštruácie – sú bolestivé kŕče.

Ak má bolestivá menštruácia organický pôvod a je jedným zo symptómov vážnejšieho problému, napríklad endometriózy, zápalového ochorenia panvy či myómu, je nevyhnutné, aby sa mu s plnou vážnosťou venoval odborník. V prípade, že sa organický pôvod kŕčov vylúči, hovoríme o funkčnej bolestivej menštruácii.

Dôvodom je porucha hormonálnej rovnováhy a zvýšené vylučovanie spomínaných prostaglandínov. Týka sa najmä mladých žien, ktoré ešte nerodili a majú sedavé zamestnanie. Ak medzi ne patríte, máme pre vás zopár rád. Týždeň pred menštruáciou venujte zvýšenú pozornosť zdravej výžive. Jedzte potravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny, vápnik, horčík, zinok a vitamíny B, C a E. Pite veľa tekutín a denne konzumujte zeleninu, ovocie a celozrnné potraviny. Podľa možnosti sa vyhýbajte konzumácii alkoholu, nikotínu a jedál s vysokým obsahom rafinovaného cukru, ktoré môžu bolesti a kŕče zhoršiť.

Keď sa už bolesti objavia, dajú sa zmierniť hlbokým brušným dýchaním. Výborne zaberá aj primeraná fyzická aktivita. Skúste svižnú chôdzu alebo jednoduchý cvik, keď v polohe na štyroch striedavo hrbíte a prepínate chrbát. Často k zmierneniu bolestí pomôže masáž bedrovej oblasti, teplý kúpeľ alebo prikladanie termofľaše na oblasť podbruška. Niektorým ženám pomôže orgazmus.