Reprodukčné zdravie
Vyšetrenie pre mužov
Vyšetriť spermie je jednoduchšie ako vyšetriť partnerku. Objektom skúmania je kvapôčka ejakulátu a výsledky spermiogramu sú pri problémoch s počatím veľmi dôležité.
Skúma sa počet spermií na mililiter ejakulátu, percento normálne, čiže vpred sa pohybujúcich spermií (najmenej 50%), zdravá morfológia, čiže napríklad jedna hlavička, nechýbajúci chvostík (tiež najmenej 50%), veľkosť a ďalšie parametre. Samozrejme, aj tu platí, že spoľahlivosť vyšetrenia do veľkej miery závisí od vybavenia a odbornosti lekára.
Spermiogram sprevádza jednoduché andrologické vyšetrenie, zamerané okrem iného na veľkosť semenníkov. Ich obvyklá dĺžka je cca 4,5 cm a šírka 2,5 cm. V posledných rokoch percento mužov s problémami plodnosti stúpa. Dobrá správa je, že množstvo problémov je možné riešiť.
Kategórie kvality spermií podľa WHO z roku 1998
- Normospermia – viac ako 8 miliónov progresívne sa pohybujúcich spermií
- Asthenozoospermia – menej ako 50% progresívne sa pohybujúcich spermií
- Oligozoospermia – menej ako 20 miliónov spermií na 1 ml ejakulátu
- Teratozoospermia – viac ako 40% patologických spermií
- Azoospermia – žiadne spermie vo vzorke
- Kryptozoospermia – nález ojedinelých spermií po spracovaní vzorky centrifúgou
- Nekrozoospermia – nález obsahujúci len mŕtve spermie
Normálne hodnoty spermiogramu podľa WHO z roku 1998
- Objem 2 – 8 ml
- Hodnota pH 7,2 – 7,8
- Koncentrácia spermií >20 mil./ml
- Celkový počet spermií v ejakuláte >40 mil.
- Doba skvapalnenia do 1 hodiny
- Motilita (pohyblivosť spermií) >50% (stupeň A+B), alebo stupeň A >25%
- Morfológia >30% normálnych spermií
- Leukocyty (biele krvinky) <1 mil./ml
Intímne
Páry, ktorých intímny život ovláda ovulačný rozvrh sa napriek najlepšej vôli niekedy dostanú do úzkych. Najmä, ak snaženie trvá niekoľko dlhých mesiacov či dokonca rokov a opäť by ste „mali“ zajtra, najlepšie tak okolo poludnia… Zlyhanie či problémy s erekciou v takomto prípade vôbec neznamenajú, že sa nemáte radi alebo že váš sexuálny vzťah nadobro pochovala rutina. Je to prirodzené, no nemalo by to trvať príliš dlho. Medzi problémy brániace počatiu totiž patrí aj prílišná upätosť na tehotenstvo.
Medzi neromantické činnosti pri zvýšenej snahe o bábätko patrí aj „odovzdanie“ ejakulátu za účelom vyšetrenia spermií, čiže spermiogramu. Nevynechajte toto dôležité vyšetrenie len preto, lebo sa obávate problémov. Stresový faktor často prispieva k erektilnej dysfunkcii, čo partnerom na sebavedomí určite nepridá.
Žena si často myslí, že príčinou poruchy erekcie je to, že prestala byť pre partnera atraktívna. Ak jej však muž dá najavo, že po nej túži, že je pre neho stále žiadúca, začína sa obnova intímneho vzťahu. Tento spôsob utuží váš vzťah a radosť z účinku vhodných liekov budete mať spolu. To je pre každý vzťah najdôležitejšie. Rozprávať sa o problémoch a spoločne ich riešiť.
Najvhodnejší spôsob liečby s vami vždy preberie lekár. Okrem psychologickej pomoci pre oboch partnerov, injekčnej a chirurgickej liečby je v súčasnosti pre liečbu poruchy erekcie k dispozícii niekoľko účinných liekov v tabletách. Obvykle sa lekár rozhodne práve pre ne. Vďaka týmto tabletkám sa do vášho sexuálneho života vráti spontánnosť a prirodzenosť, ktorá je rovnako dôležitá ako správna funkcia pohlavných orgánov.
Urobte si romantické rande, dajte si pohár vína a objavte nové čaro vašej spálne. Napriek plánovaniu uvidíte, že tehotnenie môže byť krásne.
Erektilná dysfunkcia má riešenie
Muži, ktorých trápi erektilná dysfunkcia (ED) by mali vedieť dve základné veci. Ich problém nie je ojedinelý a podobne ako státisíce iných mužov majú šancu na jeho riešenie, rovnako ako liečenie iného ochorenia, ktoré ED signalizuje. Porucha erekcie, erektilná dysfunkcia, je trvalá alebo dočasná neschopnosť muža dosiahnuť a po dostatočne dlhú dobu udržať erekciu nevyhnutnú pre uspokojivý pohlavný styk. Základným predpokladom dosiahnutia erekcie je súhra psychiky, hormónov, nervových reflexov a hladkej svaloviny. Akonáhle je táto súhra narušená, dochádza k poruchám.
Poznať skutočné príčiny je pre úspešnú liečbu ED kľúčové. V 20% prípadov sú za ňou psychogénne príčiny, v 80% organické poruchy ako cukrovka, ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, problémy s prostatou a chrbticou, cievne choroby, hormonálne poruchy či depresia. Preto páni zahoďte ostych a navštívte lekára. Pomocou cielených otázok, vrátane tých, ktoré sa týkajú vyššie uvedených chorôb, sa zorientuje vo vašom probléme. Bude ho zaujímať, či beriete lieky, ako ste na tom s fajčením a alkoholom, a tiež ako sa zmenil váš sexuálny život. Prediskutuje s Vami aj ďalšie rizikové faktory, ako sú dlhodobý pracovný stres, poruchy spánku či partnerské problémy. Samozrejmosťou je vyšetrenie pohlavných orgánov, prostaty a v prípade potreby aj odber krvi, kvôli hormonálnemu a biochemickému vyšetreniu. Po zhromaždení celej sumy informácií bude môcť odborník posúdiť, či sa za vašou ED skrýva psychická alebo organická príčina, teda iné základné ochorenie. Riadne a včasné odhalenie pravej príčiny ED zodpovie otázku, ktorý odborník sa ujme liečby (urológ, andrológ, sexuológ, praktický lekár, psychiater či endokrinológ), a tiež akými metódami a prostriedkami. Takže páni, smelo do toho, robíte to pre seba aj pre svoju partnerku.