Ako naznačuje oficiálne označenie diagnózy, ktorá má číslo N97, neplodnosť je stav, ktorý Vám neumožňuje otehotnieť.
Na skutočnosť, že k tomu, aby ste otehotneli a porodili zdravé bábätko nestačí, ak sa dvaja majú radi, ľudia reagujú rôzne. Mnohí správne hľadajú informácie o tom, ako zistiť, čo je príčinou. Najmä preto, že na Slovensku je zdravotný problém väčšinou na strane partnera a nie partnerky. Po absolvovaní vyšetrení sa potom snažia o nápravu a to od najjednoduchších možností až po tie najkomplikovanejšie, čo je mimotelové oplodnenie. Iných naopak premáha smútok. Po dlhšom čase sa dokonca v mnohých prípadoch neplodnosť negatívne prejavuje i v partnersom vzťahu. Nedovoľte neplodnosti, aby vám zničila vzťah či život. Ak chcete poznať páry, ktoré posilnila a pre ktoré sa stala výzvou, kontaktujte nás, či ešte lepšie, stretnite sa s nimi na Turné plodnosti.
Ak vás škriabe v oku, nenecháte si hneď transplantovať iné, však. To isté platí, ak sa vám nedarí otehotnieť. Ak je príčinou chýbajúci vajíčkovod, maternica či neexistujúce manželove spermie, je vhodné informovať sa o možnostiach asistovanej reprodukcie či priamo uvažovať o adopcii (chýbajúca maternica). Ak ste však na začiatku cesty, neuvažujte o neplodnosti, ale o zníženej plodnosti.
Zásadný rozdiel je, že zníženú plodnosť (nepravidelnú ovuláciu, nedostatočné dozrievanie vajíčok, málo spermií, ich pomalosť či neschopnosť oplodniť vajíčko) je možné liečiť, zatiaľ čo neplodnosť môžete len riešiť. Ak ako neplodná podstúpite umelé oplodnenie, povedzme niekoľkokrát, aby ste mali aspoň čiastočnú šancu na otehotnenie, pretože ani tento zákrok nezaručí, že otehotniete, budete po pôrode rovnako neplodná ako predtým. Ak sa skutočne jednalo o neplodnosť.
Mnohé krajiny sa týmto neplodnosťou zaoberajú už niekoľko desaťročí. Svetová zdravotnícka organizácia, WHO, definuje neplodnosť nasledovne: partnerský pár sa považuje za neplodný v prípade, ak nie je schopný počať dieťa i napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku počas minimálne jedného roka. Škoda, že táto definícia nehovorí nič o tom, v akom veku má pár byť, či môže pri svojom unáhlenom životnom štýle fajčiť, popíjať, konzumovať kilá konzervačných látok a aditív, prípadne sem tam užiť marihuanu a nezmestiť sa pritom do žiadnej konfekčnej veľkosti.
Táto definícia je len všeobecná a o zodpovednosti za reprodukčné zdravie nehovorí nič. Ak sa vám nedarí otehotnieť a vek partnerky presiahol 35 rokov, kedy plodnosť výrazne klesá, by ste mali o návšteve odborníka uvažovať u po šiestich mesiacoch.
Podľa iných prameňov sa neplodnosť týka viac ako 10% párov na celom svete, čo znamená, že sa život komplikuje približne 60-80 miliónom párov.
Pojem neplodnosť sa niekedy zamieňa za pojem sterilita, čo je neschopnosť dieťa počať. Neplodnosť je možné považovať za širší pojem, pretože neplodná žena síce otehotnieť môže, z rôznych príčin však nie je schopná dieťa donosiť. Neplodnosť ďalej rozdeľujeme na primárnu, čo je neschopnosť páru dosiahnuť tehotenstvo podľa definície WHO alebo neschopnosť graviditu úpešne ukončiť pôrodom.Sekundárna neplodnosť je neschopnosť dieťa počať alebo dovŕšiť tehotenstvo po predcházajúcom úspešnom počatí a dovŕšení jedného alebo viac tehotenstiev. V praxi to znamená to, že žena môže byť neplodná napriek tomu, že má jedno alebo viac detí.
Ak máte konkrétne otázky, týkajúce sa neplodnosti, prečítajte si Pas plodnosti a množstvo aktuálnych informácií v Predmaterskej knižke. Môžete sa tiež so svojou otázkou obrátiť na odborníkov prostredníctvom Občianskeho združenia BOCIAN. Nezabudnite, neplodnosť vždy bola, je a bude. To, či jej bude menej či viac, čiastočne leží aj vo vašich rukách. Celkom určite ste však pánom situácie v tom, ako svoj problém s neplodosťou – ak ste skutočne neplodní – správne riešiť.
Príčiny neplodnosti
Neplodnosť u žien
- poškodené, chýbajúce alebo nepriechodné vajcovody
- nevýkonné alebo poškodené vaječníky
- endometrióza alebo zrasty na maternici
- genetické príčiny
- dysfunkcia niektorej žľazy s vnútorným vylučovaní
- zlyhanie ovulácie
- syndróm polycystických ovárií
- imunologické príčiny
- embryo nenachádza vhodné podmienky na uhniezdenie
- prekonané mimomaternicové tehotenstvo
- dedičné ochorenia
- predčasná menopauza
- interrupcia
- ochorenia, ktoré sa môžu tehotnosťou matky zhoršiť, choroby, pri ktorých by bola tehotná matka ohrozená na živote alebo sa môže narodiť poškodené dieťa
- psychogénna alebo idiopatická sterilita
- následok nadmerného športovania
- zlá životospráva, nadváha, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie, fajčenie, stres, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu
- životné prostredie
Neplodnosť u mužov
- zlá kvalita spermií
- nedostatočný počet spermií
- prekonaný zápal prostaty
- choroby mužských pohlavných orgánov
- dedičné ochorenie semenníkov alebo genetická porucha semenníkov
- nezostúpené semenníky
- nedostatočná činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a s tým spojená nedostatočná odozva hormónov riadených mozgom
- prekonané choroby v detstve, úrazy, infekcie
- prekonané pohlavne prenosné choroby – STD
- poruchy erekcie – ED
- častá jazda na bicykli a úzke slipy alebo nohavice
- zlá životospráva, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie, nadváha, fajčenie, stres, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu
- pitie nápojov z plastovej fľaše, dlhšie vystavenej slnečnému žiareniu